Cena Dušana Jurkoviča 2023

28. augusta 2024

05.09.2024 - 13.09.2024
10:00 - 14:00

Srdečne Vás pozývame na Výstavu a Vernisáž:

Cena Dušana Jurkoviča 2023

/Záštitu nad podujatím prevzali Útvar hlavného architekta mesta Žilina, Slovenská komora architektov a Spolok architektov Slovenska/

Trvanie výstavy: 5. – 13. 9. 2024, otvorené v pracovných dňoch od 10:00 do 14:00

Vernisáž: 05.09. 2024 (štvrtok) o 15:00, PASÁ:Ž

Spolok architektov Slovenska udelil národnú cenu za architektúru už po 59. krát. Slávnostné odovzdanie cien Spolku architektov Slovenska prebehlo 30. novembra 2023. Organizáciu, priestorové riešenie, vizuál a scénu Cien spolku architektov Slovenska 2023 v Slovenskej národnej galérii, ako aj organizáciu Ceny Dušana Jurkoviča zastrešili architekti Karolína Bujdáková a Jakub Hanták.

Porotcovia posudzovali 17 prihlásených diel na základe štúdia vopred predložených návrhov na disku. V následnej diskusii 26. októbra 2023 rozhodli o laureátovi a štyroch nominovaných dielach.

Cenu Dušana Jurkoviča 2023 sa rozhodla porota udeliť architektonickému dielu: 

Rekonštrukcia, dostavba a modernizácia areálu Slovenskej národnej galérie v Bratislave (viac tu)

Autori: Martin Kusý II., Pavol Paňák, Martin Kusý III., Mária Michalič Kusá , Jana Paňáková, Vladimír Dedeček 60.-70. roky
Spolupráca: H. Augustínová, R. Bakyta, P. Bolebruch, V. Bolebruchová, F. Branický, M. Čechová, J. Deraj, A. Dilhoffová, D. Húdoková, J. Jandová, R. Kereškényi, P. Kotvan, D. Kubinová, L. Labanc, J. Lutišan, R. Mašlonka, M. Pacher, B. Paňáková, J. Rell, M. Simonides, J. Vass, M. Zaiček
Rok dokončenia: 2022
Lokalita: Bratislava

Z komentárov poroty: 

  • Rekonštrukciou bola posilnená užívateľská kvalita mestského partnera na dunajskom nábreží.
  • Dlhá doba návrhu projektu zodpovedá extrémnej komplexnosti úlohy a skutočnosti, že taká vrstvená situácia vyžaduje unikátne návrhárske metodiky a prístupy prispôsobené úlohe. Nie je tu miesto pre rutinné kroky, toto nie je doména konvenčných plánovacích metód.
  • Centrum mesta bolo prepojené s oblasťou Dunaja, všetky trasy boli majstrovsky spojené v novovybudovanej hale. Vytvorili sa nové vonkajšie výstavné priestory, verejne prístupné z Dunajskej promenády, s otvoreným vystavením
  • Realizáciu zdobia citlivo premyslené detaily a výborne remeselne zvládnuté historické fragmenty pôvodných tehlových, kamenných, či pohľadových betónových konštrukcií v kontraste s jemne doplnenými novými prvkami, podčiarknuté citlivým moderným osvetlením.
  • V neobyčajne dlhom procese prípravy a realizácie architektúra objektu nestratila myšlienkovú kontinuitu, nepodľahla chaosu z permanentných vonkajších, a aj vnútorných vplyvov, naopak ten čas bol celým autorským kolektívom geniálne využitý na cibrenie filozofických, architektonických a dizajnových prístupov k dielu.
  • Komplexnosť riešenia a citlivý prístup k historickému dedičstvu (barokovému či modernistickému) tvorí vo výsledku jedinečné dielo.
  • Zložitá štruktúra dvoch kontrastných, historicky odlišných kontextov k sebe harmonicky ladí, bez zjavných kompromisov. Rozsah intervencií do existujúceho stavu je pomerne široký, ich kvalitu zrejme odobrila dôvera pôvodného autora.