_Od parkoviska k živému verejnému priestoru_

18. mája 2026



Hlavný verejný priestor pri hlavnom vstupe do školy dlhé roky slúžil ako parkovisko. Dnes ho však vnímame inak – ako miesto, ktoré má patriť deťom. Bezpečné, zdravé a podnetné prostredie, kde môžu tráviť čas, hrať sa a stretávať s kamarátmi.
Prvým krokom k zmene bolo už pred dvoma rokmi obmedzenie vjazdu automobilov. Otvorila sa tak príležitosť pretransformovať rozsiahlu asfaltovú plochu, ktorá najmä v letných mesiacoch prehrieva.
Navrhli sme jednoduché a finančne dostupné riešenie založené na princípoch taktického urbanizmu – doplnenie vzrastlej zelene, mobiliáru s vyvýšenými záhonmi a hravých grafických prvkov na asfalte. Tieto zásahy dokážu rýchlo a efektívne zmeniť charakter priestoru, znížiť jeho prehrievanie a zároveň podporiť prirodzenú hru detí.
Priestor pred školou sa tak mení z parkoviska na živé miesto pre každodenný život, ktorý má potenciál podporiť komunitu.